SketchUp 2023’ye Merhaba!

SketchUp Nedir?

Mimarlar, mühendisler, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu tasarım gerektiren hemen her alandaki kullanıcıların beğenisini kazanmış, en hızlı, en kolay ve en sevilen 3D modelleme yazılımıdır.

Daha fazla bilgi için videomuzu izleyin.

SketchUp Pro 2021’de Neler Yeni?

2019’da siz kullanıcılarımızdan SketchUp’ı daha iyi yapacak neler olduğunu öğrenmek için çok vakit harcadık. Yani… Söylediğiniz için teşekkür ederiz! İş akışınızı iyileştirmek için neye ihtiyacınız olduğunu keşfetmemize yardımcı oldunuz.

Sonuç olarak SketchUp 2021 için heyecan verici değişikliklerle karşınızdayız!

Outliner’ı Tanıtalım

Model organizasyonu konusunda BÜYÜK bir değişiklik var: Outliner. Model performansını artırmak için Layer üstüne Layer oluşturmanız gerekmeyecek. Modelinizi artık doğrudan Outliner içerisinden yönetip kontrol edebileceksiniz. Göz sembolünü kullanarak kat planları veya mobilyaları gibi modelinizin ana bölümleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Obje Kutucuklarına Yeni Tutma Noktaları

Bir objeyi arka taraflarından hareket ettirmek istediğiniz zaman, otomatik bir şekilde şeffaflaşarak objenin arkasında kalan noktaların tutulmasına imkan sağlayacak. Bunu sağlamak için “Move” veya “Rotate” aracını kullanmalısınız. Bu, çalışma şeklinize yeni bir düzen kazandıracak. Bizim sözümüze inanmadıysanız neler olduğunu görmek için objeleri ulaşılması zor yerlere yerleştirmeye başlayabilirsiniz!

Gizli Objeler Üzerinde Çok Daha İyi Bir Kontrol

View menüsünü açtığınız zaman artık objeleri ayrı geometrileri ayrı gizleyebildiğinizi farkedeceksiniz. Şimdi, bu sizin iş akışınızı nasıl değiştirebilir? Tabi, bu size objeleri veya geometrileri daha iyi bir biçimde düzenleme kontrolü sunarak daha kolay modelleme yapmanızı sağlayacak bir özellik. Örnek olarak, mesela diyelim ki bir arazi üzerindeki gizli çizgileri kontrol etmek istiyorsunuz, ama ağaçlar, binalar gibi diğer objeleri gizli tutmak istiyorsunuz…. Evet, artık yapabiliyorsunuz!

SketchUp Lûgatınızı Güncelleyelim

SketchUp hakkında konuşurken kullandığımız bazı isimlerde değişikliğe gidiyoruz! Bu iş akışınızı etkilemeyecek …Fakat artık bazı şeyleri daha farklı söylüyor olacağız.

Açıklıyoruuz: Artık gruplar, componentlar, ve dinamik componentlar için tek bir terim kullanıyor olacağız o da objeler… Artık grup veya component demek zorunda değilsiniz 😀.

Ayrıca Layer’lar da artık Tag (Etiket) olarak geçecekler. Bu iki terim sadece terimler üzerinde yapılan değişiklikler olduğu için iş akışınızı herhangi bir şekilde bozmayacaklar.

LayOut 2020: Belge Kontrol Özellikleri

Belgelerimizin kontrolünü tekrar ele geçiriyoruz… LayOut’un odak noktası, SketchUp ve LayOut arasındaki etkileşimi güçlendirerek sizlere zaman ve enerji (beyin enerjisi) tasarrufu sağlamaktı. Bu şu anlama geliyor, çizimlerinizin mükemmel bir şekilde paftalara dönüştürülebilmesi için, sahneleri kullanırken daha az efor harcayacaksınız. Artık doğrudan LayOut’ta daha fazla düzenleme özelliğine sahip olacağız.

Model Görünüşlerini Ayarlamak İçin Artık Daha Fazla Güç!

LayOut artık SketchUp modeliniz ve nelerin gereksiz olduğu hakkında çok daha fazla bilgi sahibi. Artık bir stili veya kamera açısını, değişiklilerinizi yanlışlıkla kaybetmeden doğrudan LayOut içerisinde güvenli bir şekilde değiştirebileceksiniz.

LayOut’ta hazırladığınız bakış açısı ile modelinizdekinin farklı olduğunu nasıl anlayacaksınız peki? LayOut’ta değişiklik yaptığınızda, ilgili panelin bazı kısımları koyu gri olur ve değiştirdiğinizi anlatır. Unutmayın: LayOut’ta bazı değişiklikler yaptığınız için, bunları kullanmak zorunda kaldığınız anlamına gelmiyor. İsterseniz tekrar SketchUp modelinize senkronize edebilirsiniz.

Çizimleriniz İçin Kişiselleştirme Özelliklerini Geliştirdik

LayOut dosyalarınızı farklı model ve görünüşlerle yeni bir seviyeye taşıyın. Birkaç model görünüşünü aynı SketchUp modelinden kullanıyorsanız, artık bunlardan sadece birini başka bir referans dosyaya bağlayabilirsiniz. Daha önceleri değiştirmek istediğiniz birini silip, yeni bir dosya ekleyip tekrar bütün ayarları yapmak durumunda kalıyordunuz. Bu yenilik bize verim sağladı mı? Tabii ki!

Ve hepsi bu değil! Ayrıca Tag (eski Layer) görünürlülüğünü de kontrol edebiliyorsunuz. Direkt LayOut içerisinde sahneler içerisine gizleyip aç kapa yapabiliyorsunuz. Yani tüm bunlar şu demek oluyor; sahnelerde değişiklik yapmak istediğiniz zaman tekrar SketchUp’ı açmak zorunda kalmayacağız ve tonlarca zaman kazanacağız.

2020’ye Bugün Başlayın!

SketchUp 2020’deki son değişikliklerin, iş akışınızı iyileştirme noktasında büyük etkisi olacak bazı değişiklikleri şimdilik size sunmuş bulunuyoruz. Yeni özellikleri denemek ister misin?

TOP