Salı, 29 Haziran 2021 / Published in Genel

SketchUp Pro’da daha fazla güncelleme duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu son sürümün amacı, modellemenin araçtan araca nasıl çalıştığının tutarlılığını geliştirmek, iş akışı verimliliğini artırmak ve SketchUp’ın öğrenilebilirliği üzerine inşa etmektir.

SketchUp’ın modelleme komutlarına yapılan değişiklikler 

SketchUp 2021.1’de, on temel aracın değiştirici durumlarda çalışma şekli değişiyor. Örneğin, SketchUp’ın Taşıma aracı, bir Kopyalama aracı olarak da çalışabilir. Ve bir değiştirici ile İtme / Çekme, ekstrüzyon yaptığınızda yeni yüzler oluşturabilir. İşte önemli noktalar:

Değiştirici komutlar 

En belirgin değişiklik, artık Shift – control gibi değiştiricilerin bir defa dokunarak açılabilen ve kapatılabilen anahtarlar gibi davranmasıdır. Bu, araçlar için artık basılı tutma etkileşimini daha aza indirip daha öngörülebilir modelleme sonuçları almak anlamına gelir.

Herhangi bir araç için, Durum Çubuğunda (ekranın altında) hangi değiştiricilerin bulunduğunu belirleyebilir ve imleci veya ekrandaki modelleme davranışını inceleyerek aracın mevcut değiştirilmiş durumunu onaylayabilirsiniz. Daha fazla değiştiricinin geçiş düğmesi gibi davranmasıyla, belirli bir işlemi tamamlamadan önce araç durumunu değiştirmenin daha kolay olduğunu düşünüyoruz.

Yapışkan Değiştiriciler 

Artık değiştirici araç özelliklerini birden çok işlemde sürdürüyoruz. Bu, Move ile nesnelerin birden çok kopyasını oluşturabilmek veya Orbit kullanarak görünüm değişiklikleri boyunca Silgi ile kenarları gizleyebilmek anlamına gelir.Move aracının kullanımı. Silgi ile kenarları gizlemece. 

Değiştirilmiş bir araç durumundan çıkmak için ya değiştirici tuşa tekrar basın ya da araçları değiştirin.  

Kilitlemeli Referanslar 

Zaten bildiğiniz gibi, birçok SketchUp aracı, bir çıkarım yönünü veya çizim düzlemini “önceden kilitleme” özelliğine sahiptir. Bu sürümde, bu kalıbı diğer araçlara uygulamaya başlıyoruz. Artık Çizgi, Şerit Ölçüsü ve Taşı araçlarıyla ilk tıklamadan önce bir çıkarım yönünü önceden kilitleyebilirsiniz.

Push/Pull Güncellemeleri 

SketchUp 2021.1’de, Push / Pull komutunda bazı farklılıklar fark edeceksiniz. İtme / Çekme Kopyalama değiştiricisini kalıcı bir geçiş yapmanın yanı sıra, Push / Pull’un gizli değiştiricisi Stretch’i de resmileştiriyoruz.

Uzatma, SketchUp’ta yıllardır var olan, ancak Durum Çubuğunda veya İtme / Çekme imlecinde hiçbir zaman referans alınmamış bir değiştirici durumdur. Bir yüzü “esnetmek” kabaca bir yüzü çizim düzlemine dik olarak hareket ettirmeye eşdeğerdir ve özellikle form geliştirmenin ilk aşamalarında kullanışlıdır.

Yukarıda belirtilen İtme / Çekme iyileştirmelerinin yanı sıra, SketchUp’ta modelleme yaparken ön yüz oryantasyonunda da bir değişiklik yapıyoruz. Artık SketchUp, zemin düzleminde çizim yaparken ön yüzü yukarı bakacak şekilde ve diğer durumlarda ön yüzü kameraya “bakacak” şekilde yeni çizilmiş yüzleri her zaman yönlendirecektir. Örneğin, mevcut bir yüzün üstüne bir yüz çizilirse, yeni yüz yine de üzerine çizildiği yüzün yönünü devralır. İtme / Çekme ve Beni Takip Et işlemleri, bu değişikliklerle daha tahmin edilebilir şekilde davranarak yüzlerin doğru yönlendirilmesine neden olur.

Bu araç kalıplarının ve modelleme davranışlarının iş akışınızı tam olarak nasıl etkileyeceğini görmek için videolarımızı izleyin.

Büyük yüzey oluşumları için performans geliştirmesi 

Bazı SketchUp uzantıları, büyük miktarlarda geometri oluşturmak veya işlemek için tasarlanmıştır. Elbette, bir uzantının SketchUp’a eklediği ağ ne kadar büyükse, oluşturulması o kadar uzun sürecektir. SketchUp’ın API’sinin ne kadar verimli bir şekilde büyük ağlar oluşturduğuna yönelik bir iyileştirmeyi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. 20.000 poligonun üzerinde ağ elde ettiğinizde, geliştirme özellikle fark edilir. Bu yeni API’yi keşfetmeye hevesliyseniz ArtisanSubDBezier Surface ve Skimp gibi uzantılara göz atın.  

SketchUp Pro 2021 İçin Yeni Güncelleme 3

Eklenti Menüleri İçin Güncelleme 

Gelecekte, Extensions menü başlığı, uzantıların orada yüklü olup olmadığına bakılmaksızın her zaman görünür olacaktır. Ayrıca, uzantı yönetimi ve geliştirici araçlarını da bu menüye taşıdık.

Geliştiricileri eklentileri Extensions menüsüne koymaya zorlamıyoruz, ancak bu daha iyi olurdu. En iyi uygulamalardan bahsetmişken, kısa süre önce Extensions UX yönergelerimizi yayınladık. Geliştiricilerin SketchUp’ta tahmin edilebilir şekilde çalışan uzantılar yapmasına yardımcı olmak istiyoruz.

Canlı Componentler İçin Birim Uyarlama 

Canlı Componentler, daha kullanışlı hale getirmek için SketchUp Labs’ta gelişmeye devam ediyor. Özellikle, Canlı Component parametreleri artık SketchUp modelinizde kullandığınızla aynı birim formatında görüntüleniyor. Bu nedenle, Mezura Ölçümü aracıyla bir ölçümü hizalarken, bu ölçümü Canlı Component parametresine yazmak çok daha hızlı olacak.

2021.1, Canlı Component düzenlemesinin çizim süresinde bir iyileştirme de içeriyor.

Henüz Canlı Componentleri keşfetmediyseniz, hepsini 3D Warehouse’da kontrol edebilirsiniz. 

IFC 4 sınıflandırmaları ve export 

SketchUp Pro, IFC 2×3 şema ve dosya formatı desteğine ek olarak artık bir IFC 4 sınıflandırma seti ve IFC 4 dosyalarını dışa aktarma özelliği de içeriyor.

SketchUp’ın Sınıflandırıcı aracıyla IFC türlerinin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. 

LayOut Geliştirmeleri 

2021.1’de, bir görüntü alanının ölçeğini ayarlamanın daha hızlı bir yolunu sunuyoruz. Şimdi, SketchUp model panelinin Kamera sekmesine istediğiniz ölçeği yazabilirsiniz. Bu yeni tür giriş, bir dizi girdiyi düzgün bir şekilde ayrıştıracaktır: 1:50, 1 ”= 50”, 1/50, .02,% 2, hatta 6 ”= 25 ‘hepsi hızlı bir şekilde 1:50 uygulayacaktır.

Ayrıca Ocak ayında, LayOut’un SketchUp görünüm alanlarına ilişkin çıkarımda bulunma becerisine yönelik bir performans iyileştirmesi içeren bir güncelleme yayınladık.

Gördüğünüz gibi, daha iyi bir 3D modelleme deneyimi sağlamak için SketchUp’ı aktif olarak geliştiriyoruz. Görüşleriniz bizim için önemlidir. Lütfen bu güncellemelerin forumlarda modellemenizi nasıl etkilediğini bize bildirin.

Hata düzeltmeleri dahil tüm güncellemelerimizi görüntülemek için, tüm sürüm notlarına göz atın.

Salı, 29 Haziran 2021 / Published in Genel

Güneşli bir sabah düzensiz bir yatak. Büyük bir şehirde canlı bir kaldırım. Lumion’un mimarların tasarımlarını gerçek hayat bağlamına yerleştirmelerine nasıl yardımcı olduğunu keşfedin. 

Her sahnede koca bir hayat var. 

Bir ağacın yapraklarının rüzgarla veya uzun bir çamurlu ayak izinin sonunda bir çift çizme ile hareket etme şeklidir. Hiç bitmeyen ilginç ve benzersiz insan akışıyla yoğun bir kamu binasının enerjisidir ve yoğun yağmurlar pencerelerden süzülürken iç mekanda sıcak ve rahat bir akşamın hissidir. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 4

Lumion, bitki örtüsünden dokuya, ışıklandırmadan insanlara kadar bu nüanslı yaşam bağlamına mimari tasarımı yerleştiriyor. Teknik görünümlü bir tasarımı alır ve onu tüm kusurları, kaosu ve öngörülemezliğiyle bir anda gerçek hayattaki bir duruma taşır. Canlı, enerjik ve duygu dolu bir gerçeklik . 

Bu blog gönderisinde, bir 3B görüntülemenin ‘canlı’ görünmesinin ne anlama geldiğini güzel bir şekilde gösteren birkaç Lumion görüntü işleme örneğini keşfedeceksiniz. Biz de birkaç Lumion kullanıcılarından vermektedir kaputunun altında bakmak ve bir ile doldurun render belirli ayrıntıları daha yakından göz atacağız hayatı . 

Mimari görüntülerde yaşamı yakalamak 

Çoğumuz hayat dolu birini tanıyoruz. Canlı ve spontane olan ve enerjik kişilikleriyle her zaman yanında olmaktan zevk alan biri. 

Mekanlar da hayat dolu olabilir. İnsan faaliyetinin yapılı çevre ile yüzleştiği kıvılcımı yakalarlar, tasarımınızın benzersiz lezzetini ve nasıl deneyimlenmesi gerektiğini gösterirler. Öyleyse tasarladığınız mekanların deneyimini paylaşırken, içlerindeki hayatın parlamasını istemez misiniz? 

Yaşanmış bir alan hissi, görünmez yaşamın işaretleri, sıkıcı bir görüntü alabilir ve onu güzel bir tasarımın çekici bir görüntüsüne dönüştürebilir. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 5

Neyse ki, renderlarınızda hayat göstermenin tek bir yolu yok . Olasılıklar neredeyse sonsuzdur! Örneğin, sadece “hayatta olmanın özelliklerini” göstermek istediğinizi hayal edin. Dahil ederek ince detay doğa gökyüzündeki nesneleri (güzelce dokulu ağaçlar, bitkiler, çalılar ve daha fazlası), animasyon karakterleri ve bir kaç kuş, sen yaşam dünya sizin tasarım fikirleri ile etkileşim karşılaşacak ve nasıl gösterilmeye başlayabilir. 

Şimdi, renderlarınızda “bir yaşam tarzı” göstermek istediğinizi hayal edelim, müşterinizin görmek isteyeceğini bildiğiniz bir şey. Geleceğin sakinleri hakkında bilgi sahibi olarak, ister garaj yolunda pahalı bir araç, tertemiz peyzaj, okyanusa bakan lüks bir yüzme havuzu, duvarlardaki sanat eserleri veya tasarım mobilyaları olsun, kişiliklerinin ve yaşam tarzlarının bazı yönlerini açığa çıkarmaya başlayabilirsiniz. . 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 6

Hayat bir ‘şekillendirme gücü’ olabilir. Bu, ufukta karanlık bir fırtına gürlediğinde veya bir gün batımının kırmızımsı ışığında bir mutfak yıkandığında ve etrafta küçük toz parçacıkları süzüldüğünde aldığınız duygudur. Bu durumlarda, havanın canlılığından rüzgar enerjisine kadar her şeyin tanımladığı bir atmosferde bir kuvvet hissedebilirsiniz . 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 7

Statik görüntüler, animasyonlar veya 360 panoramalar oluşturuyor olsanız da, renderlarınızda hayatı yakalamanın sonsuz yolu vardır . Lumion 11’de bulunan birçok sezgisel araç, özellik ve efektle, benzersiz yaşam tanımınızı ve tasarımlarınız için ne anlama geldiğini hızlı ve kolay bir şekilde ifade edebilirsiniz. 

Görselleştirmeye nasıl hayat verilir? 

Lumion, hem süreç hem de sonuç olarak görselleştirmeye hayat veriyor. Tasarımınızın ayrıntılı, gerçeğe yakın vizyonunu gelecekteki (veya hayal edilen) konumunda ifade ederken size rehberlik eder. Lumion, hayat ekleme sürecini iş akışınızın doğal bir parçası gibi hissettirir. 

Bu bölümde, renderlarınızı Lumion’da hayatla doldurmanın altı farklı yolunu keşfedeceğiz. Devam edin ve aşağıdaki ipuçlarını kendi 3B oluşturma projelerinize uygulamayı deneyin! 

Bitki örtüsü 

Tasarımınıza hayat katmanın en hızlı ve en etkili yollarından birini mi arıyorsunuz? Lumion’un yüksek kaliteli doğa ve ince ayrıntılara sahip doğanesnelerinden oluşan yerleşik kütüphanesindeki bitki örtüsü ve geniş, biyolojik çeşitlilik koleksiyonuyla başlayın . Bu kategoride, kozalaklı ağaçlardan palmiyelere, çimlere ve çiçeklere kadar her şeyi bulabilirsiniz. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 8

Aklınızda belirli bir ağaç veya bitki varsa, arama aracını kullanın ve Akdeniz Çamı veya Kingsville Şimşir gibi ağacın veya bitkinin ortak adını yazın . Bu, özellikle renderın bitki örtüsünün gerçek hayattaki konumu yansıtmasına ihtiyaç duyduğunuzda yardımcı olabilir. 

Kütle Yerleştirme , Küme Yerleştirme ve Boya Yerleştirme gibi araçlarla , biyolojik çeşitliliğe sahip bir arazinin inanılmaz derecede gerçekçi bir temsilini elde etmek kolaydır. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 9

Kabuğun dokusunu veya yaprak damarını gerçekten hissedebileceğiniz kamera yakınları gibi en fazla etkiye sahip olacakları ince ayrıntılara sahip doğa nesnelerini kullandığınızdan emin olun . 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 10

Malzemeler ve doku 

Doku, bir 3B görüntülemeyi dijital bir temsilden izleyicilerin zihninde yaşayan somut bir izlenime dönüştürmek için benzersiz bir yeteneğe sahiptir. 

Yardımıyla deplasman haritalama ve Lumion yerleşik 1.250 üzerinde özelleştirilebilir malzemelerin kütüphane, sen izleyici canlı alçı duvarlar kabalığına seramik zemin üzerinde topuklu alkış hayal yardımcı olurken aynı zamanda yapı malzemeleri güzel bir temsilini sunmak, ya da çim bıçaklarının çıplak ayaklarını gıdıklama hissi. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 11

Lumion, malzemenin küçük resminde “D” ile gösterilen 229 yerleşik yer değiştirme haritasına sahiptir. Bu malzemelerle, yer değiştirme kaydırıcısını kolayca değiştirebilirsiniz. Lumion malzemesi veya ithal edilmiş olsun, herhangi bir malzeme seçimi için kendi deplasman haritalarınızı da içe aktarabilirsiniz. Dokularla ilgili kapsamlı bir kaynak için “ Lumion resmi doku koleksiyonları listemize ” gidin. 

Kusurlar ve ayrışma 

İster bir konut evi ister bir şehir gökdelen tasarlıyor olun, seçtiğiniz malzemeler sonuçta hem doğal unsurların hem de zamanın neden olduğu yavaş erozyonla karşı karşıya kalacaktır. Tuzlu kasırga rüzgarları her ağustos ayında binanızı çarpabilir; kaykaycılar, tasarımınızın alçak, somut tasarım öğelerinin keskin kenarlarını aşındırabilir. Bakır basitçe eski olabilir ve bu nedenle verdigris ile kaplanmış olabilir. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 12

Mimari tasarımınızın kusursuz bir tasvirini göstermek istemeniz doğaldır, ancak gerçek şu ki, mekanlar kusurlar, erozyon ve bozulma ile doludur. Neyse ki, Lumion bu karmaşık ve doğal reaksiyonu alır ve render projelerinizde ifade etmeyi kolaylaştırır. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 13

Örneğin, Lumion’un Eskitmeözelliği , yalnızca hafif bir hareketle yıllarca bozulma, erozyon ve asimetri ekleyebilir.Kenarlar yumuşatması köşelerin dijital sertliğini anında yumuşatabilir ve hatta Yeni modeli içe aktar seçeneğiyle çatlaklar ve su lekeleri gibi kusurları içe aktarabilirsiniz . 

Aydınlatma 

Aydınlatma, güzel bir renderın en temel unsurlarından biridir. Eski ve daha dijital görünümlü renderları, hayat dolu görüntülerden ve animasyonlardan ayırır. Tipik olarak, diğer işleme yazılımlarında ustalaşmanın daha zor yönlerinden biridir, ancak basitliğin anahtar olduğu Lumion’da değildir. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 14

Lumion, ışık yönü, yayılma, renk, parlaklık, sıcaklık vb. Gibi şeyleri hassas bir şekilde yakalamanıza yardımcı olacak çok sayıda iç ve dış aydınlatma unsuruna sahiptir. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 15

Lumion’un hafif nesnelerini ilk kez kullanıyorsanız, yalnızca spot ışıkları , omni ışıkları ve alan ışıklarıyla oynayarak bu nesnelerde hızlı bir şekilde ustalaşabilirsiniz . Doğal aydınlatmayı ( Yapım ModundakiHava Durumu sekmesiyle veya Güneş veya Gerçek Gökyüzü efektleriyle) kapattığınızdan ve sinematik aydınlatma düzenlemeleriyle mobilyaları vurgulamaktan gün batımı gibi belirli aydınlatma koşullarını yakalamaya kadar elde edebileceğiniz farklı şeyleri keşfettiğinizden emin olun. veya diğer düşük aydınlatma durumları. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 16

Projenizin IES aydınlatma profilini zaten biliyorsanız, IES profilini sahnenizdeki tüm spot ışıklara aktarabilir ve proje için tam olarak istediğiniz aydınlatma dengesini oluşturabilirsiniz. 

Mobilya, nesneler ve insanlar 

Lumion içerik kütüphanesi size, mimar (ve sadece görselleştirme uzmanı), tasarım içine hayatını koymak için doğrudan bir yol sağlar. Doğa öğeleri, iç ve dış mobilyalar, taşınan nesneler, insanlar ve daha fazlasını kapsayan 6.200’den fazla modelden oluşan seçkisiyle, çok çeşitli öğeleri hızlı bir şekilde sıralayabilir ve gerçek hayattaki bir yerin doğru bir temsilini – sanki almışsınız gibi aklınızdan projenin bir fotoğrafı. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 17

İster küçük bir kasaba mahallesi, ister işlek bir şehir köşesindeki bir restoran veya yığınla doğal ışık alan geniş bir iç mekan olsun, yerleştirdiğiniz ve konumlandırdığınız nesneler, tasarımınızla birlikte anlatacağınız hikayeyi, enerjiyi ve ortamı belirleyecektir. Bu nedenle, nesneyi hızlı bir şekilde doğru konuma getirmek için Lumion’un basit Taşı , Döndür ve Ölçeklendir özelliklerini kullanarak yerleşimlerinize dikkat etmeniz önemlidir . 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 18

Etkiler, ortam ve duygu 

İnsanların kalplerinde bir mimari eser hissettiğini anlayabilirsiniz. Duygusal tepki verirler. 

Önemli bir binayı ziyaret ettiğiniz gün hava durumunu hatırlamanızın nedeni genellikle budur. 
Belki Eyfel Kulesi’ni ziyaret ettiğiniz gece yağmur bitmişti ve havada bir romantizm hissi vardı. Belki de yılın en sıcak gününde Solomon R. Guggenheim Müzesi’ne yürüdünüz ve New York şehrinin beton ormanını baskıcı bir saunaya dönüştürdünüz. Ya da belki bir Frank Lloyd Wright’ın Taliesin turunda, güney Wisconsin tepeleri üzerindeki gün batımı, şimdiye kadar gördüğünüz en beklenmedik derecede güzeldi. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 19

Bir yerin atmosferi, izleyicilerinizle çok güçlü ve anlamlı bir şekilde nasıl bağlantı kurabileceğinizdir. Lumion’un Fotoğraf ve Film Modlarındaki geniş efekt yelpazesiyle, renderlarınızda atmosfer yaratmak için mükemmel olan çok çeşitli sezgisel araçları keşfedeceksiniz.  

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 20

Birini kullanarak Stiller veya herhangi bir kombinasyonunu Gerçek Skies , SkyLight , Hyperlight , Renk Düzeltme ve Pozlama , kendi render projesini güzel temel vakıf hale verebilir. 

Kalabalık sokaklardan zarif inzivalara: Lumion, hayata nasıl nefes verir? 21

Ve bu temel ile, zengin ayrıntılara sahip bir yağmur veya kar fırtınası yaratırken size rehberlik eden Yağış gibi atmosferik araçlarla daha da ileri gidebilirsiniz . Fırtınanın gelip gelmediğini belirleyebileceğiniz için yağış aşamasına dikkat ettiğinizden emin olun . Son rötuşlar için, karamsar hissi arttırmak için uzağa biraz Sis ekleyin ve ardından yağmur damlalarının camdan aşağıya doğru süzüldüğü o rahatlatıcı, rahatlatıcı hissi yakalamak için yağmur çizgileri kaydırıcılarını açın . 

Kaynak: lumion.com

Salı, 29 Haziran 2021 / Published in Genel

YENİDEN TANIMLANDI, YENİDEN TASARLANDI, DEVRİM YARATILDI!

Dağınık arayüzü, sabit iş akışlarını, sınırlı özelleştirme ve yetersiz çalışma alanını unutun. SCIA Engineer 21, çalışma şeklinize uyacak şekilde kolayca özelleştirilebilen en son ergonomi ve benzersiz verimlilik kazançları ile devrim niteliğinde yeni bir arayüz sunar. İşinizi daha hızlı ve daha kolay hale getirir .

Her Gün En Az 1 Saat Tasarruf Etmenizi Sağlayarak Üretkenliğinizi En Üst Düzeye Çıkarıyoruz!

SCIA Mühendisi 21

Eşsiz Verimlilik   

Yeni arayüz, bir yapı mühendisi olarak sizinle mükemmel bir uyum içinde çalışır: Neredeyse her görevde daha az  tıklama gerekir. SCIA Spotlight ile ihtiyacınız olan araçları ve işlevleri anında bulabilirsiniz. Tüm bunlar , gerçek mühendisliğe veya hoşunuza giden diğer şeylere daha fazla zaman ayırmak anlamına gelir ! 

SCIA Mühendisi 21

Öncü-Üstün Ergonomi 

Projenin merkezde olduğu, size neredeyse % 100 ekran kullanımı sağlayan toplam bir çalışma alanı dönüşümü. Artık karışık menüler yok. Sadece akıllı iş istasyonları ve temiz araç çubukları ile her gün kullandığınız tüm temel işlevler parmaklarınızın ucunda . 

SCIA Mühendisi 21

 Kişiye Bağlı Özelleştirme  

Çalışırken, SCIA Engineer çalışma alanınızı özelleştirerek ihtiyacınıza göre maksimum üretkenlik avantajından yararlanın: En çok kullandığınız araçları öne getirin, kullanmadıklarınızı gizleyin. Artık çalışma alanınız size ait ! 

YENI ARAYÜZ 

maksimize edilmiş çalışma alanı

Maksimum çalışma alanı 

 • Model alanı artık ekran alanının neredeyse % 100’ünü kaplıyor 
 • Artık sık sık yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmaya gerek yok 
 • Mühendislik görevlerine daha kolay odaklanmak hata yapma olasılığını azaltır 
 • Daha az görünüm ayarı değerli zamandan tasarruf sağlar ve ergonomiyi iyileştirir 
SCIA Spot Işığı

SCIA Spotlight 

 • Herhangi bir SCIA Engineer işlevine doğrudan erişim – yazarak bulun. 
 • SCIA Spotlight tüm ilgili işlevleri ve komutları size önerir. 
 • Klavye kısayolları doğrudan arama sonuçları listesine atanabilir. 
 • SCIA Spotlight, nadiren kullanılan bir işlevi ararken menülere göz atmanın zaman alıcı olmasını ortadan kaldırarak zamandan % 80’e kadar tasarruf sağlar 
Akıllı iş istasyonları ve işlem araç çubuğu

Akıllı iş istasyonları ve araç çubuğu 

 • Hangi iş istasyonlarının (yapı, sonuçlar, betonarme, çelik vb.) erişilebilir olduğu konusunda kolay kontrol çalışma alanını temiz ve düzenli tutar. 
 • Araç çubuğu, aynı anda 2 iş istasyonuna erişmenizi sağlar (ör. yapı ve yükler veya sonuçlar ve betonarme) , iş akışında yinelemeler gerekli olduğunda değerli zamanın yaklaşık % 30’undan tasarruf etmenizi sağlar. 
 • Modelin modifikasyonları için harcanan süre % 50 azaltılır 
Gerçek zamanlı özelleştirme

Gerçek zamanlı özelleştirme 

 • Özelleştirme artık ayrı bir görev değil, standart bir iş akışının parçasıdır 
 • Bir simgeyi başka bir araç çubuğuna taşımak istediğinizde – sadece yapın . 
 • SCIA Spotlight’ta menüye göz atarken veya arama sonuçlarını okurken klavye kısayolları atanabilir. (tek tıklama veya yeni kısayol atanır) 
 • Popüler ve sık kullanılan komutlar bir “Sık Kullanılanlar” araç çubuğunda gruplanabilir. 
 • Artık çalışma alanınız artık sizin ve ekibinizle de kolayca paylaşılabilirsiniz. 
Gelişmiş seçim aracı

Gelişmiş seçim aracı 

 • Bir objenin seçilmesi ayrıca tüm ilişkili girdilere doğrudan erişim sağlar – bir kiriş seçtiğinizde ayrıca düğümlerini, yüklerini, mafsallarını, katmanlarını ve diğer parametrelerini düzenleyebilirsiniz. 
 • Yalnızca birkaç tıklamayla karmaşık seçimler oluşturmak için mevcut seçimi genişletin veya izole edin 
 • Yeni yaklaşım , önceden gerekli tıklamalardan % 50’ye varan oranda tasarruf sağlar 
 • Karmaşık seçimler yapmak artık 2 kat daha hızlı 
Öğrenmesi kolay

Öğrenmesi kolay 

 • Adaptasyon dökümaları, yeni ortamda size rehberlik eder. 
 • SCIA Spotlight aradığınız komutu sizin için hemen bulur 
 • SCIA Spotlight, ilerledikçe öğrenmenize yardımcı olan ilgili işlevler de sunar 
 • Ortak işlevler parmaklarınızın ucundadır, özel ve nadiren kullanılanlar sizi engellemez. 

ANALİZ SONUÇLARI 

Modal ve sismik hesaplama için model değiştiriciler

Modal ve sismik hesaplama için model düzenleyiciler 

 • Model düzenliyiciler artık sismik yük durumları ve modal hesaplama için kullanılabilir. 
 • Rijitlik azalmasının eigen frekanslar üzerindeki etkisinin kolay doğrulanması. 
FEM kullanarak kesit özelliklerini belirlemek için yeni yöntem

FEM kullanarak kesit özelliklerini belirlemek için yeni yöntem 

 • Büyük açıklıklara sahip kesitler ve birleşik kesitler dahil olmak üzere herhangi bir en kesit şekli için kesme, burulma ve eğilme gerilmelerinin doğru hesaplanması 

ÇELİK TASARIMI 

Yay kusur varsayılanları

Bow Imperfections  

 • “Bow imperfection” için varsayılan ayarlar artık malzeme ayarının içindedir 
 • Tüm çelik, ahşap, kompozit ve alüminyum elemanlarınızdaki kusurlar böylece sadece birkaç tıklama ile girilebilir 
Tam uzunlukta LTB sınırlamaları

Tam uzunlukta LTB sınırlamaları 

 • Artık bir elemanın tüm uzunluğu boyunca yanal burulma burkulma sınırlamalarını tanımlamak mümkündür 
 • Bir elemanın tamamen kısıtlanmışsa, LTB kontrolü atlanır 
Fransa için Cat E uyarlaması

Fransa için kategori E uyarlaması 

 • Kategori E yüklemesi için en son yeni kuralların desteği 
 • Fransa için NA’yı kullanırken E1 veya E2 (a, b, c) kategorisini seçmek artık mümkün. 
Kullanım faktörü

Kullanım faktörü η 

 • Değerleme projesinin uygulanması SEMI-COMP + n ° RFS2-CT-2010-00023 artık kullanım faktörü η ile genişletilmiştir. 
 • EC3 stabilite kontrolleri için daha az konservatif kesit sınıflarının kullanılmasına izin verir ve bu da önemli ölçüde malzeme tasarrufu sağlayabilir. 
 • Stabilite kontrolü, en yüksek kullanım faktörüne sahip kesit sınıfını kullanır. (eleman boyunca en yüksek sınıf yerine) 

BETONARME TASARIMI 

Koda bağlı sapmalar

Koda bağlı çökmeler 

 • Uzun vadeli çökmelerin kontrolü artık hesapta küçülmeyi sağlıyor 
 • Akma ve ani çökme için isteğe bağlı manuel yük kombinasyonu girişi 
 • Standart (kısa) ve ayrıntılı bir çıktı arasında geçiş yapma yeteneği 
KOLAY beton

Kolay Betonarme 

 • Tek bir açık ve özelleştirilebilir diyalog içerisinde, tüm seçenekler ve parametrelerle birlikte betonarme tasarımı. 
 • Donatı tasarımı için ilk çapın şeffaf girişi 
 • Doğrudan “Property” panelinden erişilebilen sağlanabilen, donatı için hızlı düzenleme 
 • 2B elemanlarda % 50 daha hızlı donatı tasarımı hesaplaması 
 • Paletten otomatik olarak elimine edilen zirve değerleri ile gerekli donatının geliştirilmiş grafiksel gösterimi 
TOP